ForumPortaliPytësoriRegjistrohuidentifikimi
Reklama
Nuk ka akoma kerkese per Reklame
Ortaket

Lirenti.Com - Forumi i Fjales se Lire

Lirenti.Com

LoogTech Forum

LoogTech Forum
Sondazh
Cfare Web Browser-i perdorni?
FireFox
60%
 60% [ 3 ]
Google Chrome
0%
 0% [ 0 ]
Internet Explorer
40%
 40% [ 2 ]
Safari
0%
 0% [ 0 ]
Opera
0%
 0% [ 0 ]
netscape
0%
 0% [ 0 ]
Tjeter
0%
 0% [ 0 ]
Totali i votave : 5
Kush është në linjë
1 Përdorues në Linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 1 vizitor

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 27 më Sat Nov 14, 2009 3:12 pm

Share | 
 

 Makina fluturuese.

Shko poshtë 
AutoriMesazh
aldo11
Administrator
Administrator
aldo11

Numri i postimeve : 11

MesazhTitulli: Makina fluturuese.   Sun Jun 14, 2009 11:19 am

Makina fluturuese fsheh kodin e Da Vinçit


Prezantohet
për herë të parë në Livorno, rikonstruktimi i një makine fluturuese e
cila ‘mban të fshehur’ në trurin e saj, Kodin e fluturimit të Leonardo
Da Vinci, që daton në 1505 dhe është mbajtur në bibliotekën Reale të
Torinos.ky rast është ofruar nga demonstrimi 'Leonardo dhe fluturimi.
Nga zogjtë fluturues tek makinat fluturuese’, që do të jetë pjesë e
muzeut të historisë natyrale të Mesdheut nga data 4 prill deri më 4
korrik. Administratori ka deklaruar se dizajni i vërtetë, që fsheh në
vetvete Kodin e Fluturimit nuk mban firmën e Leonardos, që sipas tij
Piero Angela thotë se ka zbuluar, “por që ne e kemi rikonstruktuar dy
vjet më parë, tani prezantohet për herë të parë makina fluturese".
Shoqëria
ka zhvilluar një version të Kodit në bashkëpunim me bibliotekën.
Animimi në versionin 3D përfshijnë dizenjot e gjeniut të Da Vincit dhe
nga kjo studio ka lindur zbulimi i kësaj makine fluturuese e cilësuar
si 'Nibbio i madh' për ndër të zogut që Leonardo kishte vendosur të
frymëzohej. Në atë fletë shkencëtari ka vizatuar jo vetëm zogj
fluturues, por gjithashtu ka imagjinuar makina të pafundme që jo
gjithnjë janë të lehta për tu interpretuar.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Makina fluturuese.
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Connor Forum ™ :: Shkenca :: Shkenca dhe jeta-
Kërce tek: